چطور خلاقیت می‌تواند نابودکننده یک وبسایت باشد

لطفاورودیاثبت‌نام کنید برای پسندیدن پست‌ها.
مقاله
خلاقیت نابودکننده

شما به طراحی روی آورده‌اید به این دلیل که احتمالا نسبت به دیگر افراد خلاق‌تر بوده‌اید. اما به راستی این خلاقیت می‌تواند جنبه‌های منفی را نیز به همراه خود داشته باشد؟

ما اغلب فکر می‌کنیم که هرچه شخص خلاق‌تر باشد، طراح قوی‌تری است. با این حال هنگامی که طراحی و نکات مربوط به آن بیشتر مطالعه و بررسی شوند، متوجه خواهیم شد که طراحی خوب الزاما طراحی خلاقانه نیست.

چیزی که شما را به جایی که هستید رسانده است، الزاما شما را به ایستگاه بعدی نخواهد رساند. این موضوع در مورد طراحی نیز صحت دارد. اکثر ما به عنوان یک طراح بصری کار خود را شروع و به مرور زمان با مفاهیمی مانند رابط کاربری، تجربه کاربری، در دسترس بودن و قابل استفاده بودن نیز آشنا شده‌ایم.

خلاقیت شما باعث شده است که به این رشته علاقه‌مند شوید اما اگر واقعا می‌خواهید پیشرفت کنید و به طراح بهتری تبدیل شوید، توجه کنید که خلاقیت اضافه ممکن است باعث صدمه دیدن طراحی شما شود.

به یاد داشته باشید که ما برای کاربران طراحی را انجام می‌دهیم. هر چه شما زودتر این موضوع را درک کنید جلوتر هستید. روانشناسی کاربر بحثی پیچیده است اما یک موضوع در آن مشخص است: مردم به صورت پیش فرض تنبل هستند و تمایل دارند که برای رسیدن به هدف خود حداقل کار ممکن را انجام دهند.

پیکربندی‌های پیچیده، راه‌حل‌های بیش از حد خلاقانه یا دوباره اختراع کردن یک موضوع، الزاما زندگی را برای کاربران آسان‌تر نخواهد کرد.

پس چطور می‌شود که تعادل مناسبی میان خلاقیت، هنر و اصالت ایجاد کرد بدون این که صدمه‌ای به تعامل کاربر وارد و در عین حال تجربه جذابی برای آنان ایجاد کرد؟

با یک نمونه اولیه در ذهن خود شروع کنید

بنابر تحقیقات گوگل، کاربران سایت‌هایی را ترجیح می‌دهند که هم ساده به نظر برسند و هم به چشم آنان آشنا باشند.

کاربران قضاوت خود را در مورد یک سایت در کمتر از ۵۰ میلی ثانیه انجام می‌دهند. این تاثیر اولیه روی تصمیم آنان مبنی بر ماندن در سایت یا ترک آن اثر خواهد گذاشت.

طراحی که با توقع پیش فرض کاربر از سایت تناقض داشته باشد ممکن است به تجربه کاربری صدمه زده و روی نحوه تعامل آنان با سایت تاثیر داشته باشد.

قطعا شما تا کنون با هزاران سایت مختلف برخورد داشته‌اید. اگر ما از شما بخواهیم که پیکربندی کلی یک وبلاگ را رسم کنید، به احتمال زیاد شبیه شکل زیر خواهد شد:

نمونه اولیه

این تمرین را می‌توان برای هر نوع سایتی انجام داد: سایت‌های فروشگاهی، خدماتی، دانشگاهی، رزومه، مجله اینترنتی و …

نمونه اولیه یک وبلاگ معمولا در طرف راست یا چپ خود یک سایدبار دارد و این سایدبار شامل ویجت‌های مربوطه مانند ثبت نام در خبرنامه است.

هنگامی که مردم از وبلاگ شما بازدید می‌کنند و تمایل به ثبت نام در خبرنامه وبلاگ دارند، انتظار دارند که آن را به راحتی در سایدبار وبلاگ پیدا کنند. پیدا کردن راحت فرم عضویت برای آنان بسیار خوشحال کننده و پیدا نکردن آن گیجی و ناراحتی را در پی دارد.

به اعتقاد ما بهتر است که همیشه طرح از یک نسخه اولیه در ذهن ایجاد شود. سپس شما می‌توانید ایده‌های مختلفی را روی آن پیاده سازی کنید و ببینید که تا چه حد می‌توانید نسخه اصلی را تغییر دهید.

ایجاد دیگر ساختارها

البته، همه چیز به نوع بازدیدکننده بستگی دارد. اگر شما سایتی را برای افراد خلاق ساخته‌اید، انتظارات آنان می‌تواند کاملا متفاوت باشد. نگاه کردن به سایتی که مانند دیگر سایت‌ها است می‌تواند برای آنان خسته کننده بوده و این احتمال وجود دارد که آنان تمایل به ساختارهای خلاقانه‌تری داشته باشند.

از طرف دیگر اگر شما در حال طراحی سایتی عمومی هستید که طیف مشخصی از کاربران را هدف نمی‌گیرد، ممکن است بخواهید که راه امن‌تر را انتخاب کرده و تا جای ممکن طرح نهایی خود را به طرح مورد قبول جامعه نزدیک کنید. اگر در اینجا خلاقیت بیش از حد به خرج دهید ممکن است به گیج شدن کاربر و در نهایت خروج آنان از سایت بیانجامد.

کاربران را مجبور به فکر کردن نکنید

استاندارد‌های زیادی مانند مکان لوگو، سیستم جهت یابی سایت، نوار جستجو یا  نحوه ورود به سایت وجود دارند. حتی آیکون‌های مورد استفاده، نحوه نام گذاری، پیکربندی سایت و … نیز زیر مجموعه استانداردهای ذکر شده قرار می‌گیرند.

این استانداردها به کاربران شما کمک می‌کنند تا راحت‌تر به محتوای مورد نظر خود برسند. سعی کنید همیشه به آن‌ها توجه کنید و خلاقیت خود را در قسمت‌های دیگر سایت پیاده سازی کنید.

المنت‌های گرافیکی
بعضی المنت‌ها هستند که اکثر کاربران با آنان و نحوه تعامل با آن‌ها آشنا هستند

از دوباره اختراع کردن چرخ پرهیز کنید. اگر با استفاده از آیکون یا اسکرول متفاوتی کاربر را وادار به فکر کردن در مورد نحوه استفاده از آن‌ها می‌کنید، طراحی شما نیاز به بازسازی دوباره دارد.

هر سایتی بسته به رابط کاربری و داده‌های خود سطحی از پیچیدگی را ایجاد می‌کند. هرچه پیچیدگی رابط کاربری و مقدار محتوا بیشتر شود، کاربر باید انرژی بیشتری را برای دستیابی به محتوای دلخواه خود صرف کند.

استثناهایی وجود دارد که در آن‌ها شما به عمد این استانداردها را زیر پا می‌گذارید. شاید دقیقا می‌دانید که کاربران شما چه افرادی هستند و هدف سایت سرگرم کردن کاربر و ایجاد محیطی است که کاربران به بررسی ایده‌های جدید می‌پردازند.

به احتمال زیاد شما با سایت‌های نمونه کار و رزومه‌ای برخورد داشته‌اید که سیستم جهت یابی مختص به خود یا اسکرول به شکل افقی داشته‌اند. گشت و گذار در این نوع سایت‌ها جالب است و قطعا طراحان دیگر نیز از آن لذت خواهند برد.

این سبک طراحی برای سایت خدماتی مانند کتابخانه یا بیمارستان پاسخگو نیست. خیلی از کاربران این سایت‌ها سن بالایی داشته یا تجربه زیادی در زمینه وب ندارند و زمان یا انرژی کافی برای تعامل با طراحی شما نخواهند داشت.

در ایجاد ساختارهای متفاوت تکیه به غریزه خود کافی نیست، شما باید ببینید که کاربران در مورد ساختار سایت چه طور فکر می‌کنند. اگر توانایی و وقت ساختن یک ساختار کاملا جدید را دارید، قطعا می‌توانید نحوه استفاده کاربران از سایت را نیز بررسی کنید.

از خلاقیت خود در بخش‌های بصری سایت استفاده کنید

بنابراین حتما از خود می‌پرسید اگر  نتوانید در جنبه‌های ذکر شده سایت خلاقیت نشان دهید، طراحی وب سایت جذابیت خود را از دست خواهد داد.

شما می‌توانید در قسمت‌های بصری از خلاقیت خود استفاده کنید. از رنگ‌های مختلف استفاده کرده و فونت‌های متنوع را بررسی کنید. به فضاسازی، تعادل‌ها و سلسله مراتب‌ها توجه کنید. افکت‌های مربوط به هاور (Hover)، تصاویر زیبا و انیمیشن ایجاد کنید.

به دنبال راه‌های خلاقانه‌ای باشید که طراحی را ساده‌تر کنید. مینیمالیست در مورد مخفی کردن محتوا یا ویژگی‌ها نیست، بلکه در مورد انجام دادن بهتر ولی کمتر است. در اکثر اوقات ساده کردن طراحی نیاز به خلاقیت بسیار بیشتری دارد.

به کاربران کمک کنید تا در زمان کمتری به خواسته‌های خود برسند. هدف نهایی هر طراحی، راحت‌تر کردن رسیدن کاربر به هدف خود است.

در این موارد فضای بسیار زیادی برای خلاقیت وجود دارد در حالی که به استانداردهای وب صدمه نزده‌اید و فضا را برای قشر وسیعی از کاربران آماده کرده‌اید.

برداشت اشتباهی از این مقاله نداشته باشید – سعی کنید هنگام طراحی وبسایت‌ها خلاقیت به خرج دهید و لذت ببرید. تنها احتیاط کنید و بدانید که در کجا و چه زمانی خلاقیت شما با هدفتان در تناقض است.

واکنش شما به این پست چیست؟

1
0
0
0
0
0
قبلاً نسبت به این پست واکنش نشان داده‌اید.

واکنش‌ها

1

کاربرانی که این پست را لایک کنند، در اینجا نمایش داده می‌شوند

One comment on “چطور خلاقیت می‌تواند نابودکننده یک وبسایت باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *