چطور مانند یک حرفه‌ای کدنویسی کنیم؟

لطفاورودیاثبت‌نام کنید برای پسندیدن پست‌ها.
مقاله

یادگیری کدنویسی می‌تواند دشواری‌های خاص خودش را داشته باشد. همه کسانی که در این راه قدم گذاشته‌اند از مشکلات آن به خوبی آگاه هستند. باید در نظر داشت که این موانع، جزئی از یادگیری هستند. با این حال نکته‌هایی وجود دارند که با رعایت آن‌ها کیفیت کد شما بالاتر رفته و باگ‌هایی که با آن‌ها روبرو می‌شوید، کمتر خواهند شد.

از کپی پیست کردن کُد پرهیز کنید

بسیاری از یادگیری‌های شما در کدنویسی از طریق تکرار انجام می‌شود. هنگامی که شما برای بار ۱۰۰ ام در حال نوشتن یک لوپ هستید، تقریبا این کار را بدون فکر کردن انجام می‌دهید.

معمولا ما وسوسه می‌شویم که با کپی پیست کردن کد، از دردسر نوشتن کد دوری کنیم. در هر حالتی از انجام این کار صرف نظر کنید. این احتمال وجود دارد که تفاوت زیادی بین کدی که شما به آن نیاز دارید و کدی که می‌خواهید آن را کپی کنید وجود داشته باشد. انجام این کار می‌تواند باگی را به نرم افزار اضافه کند که پیدا کردن آن در آینده زمان بسیار بیشتری را از شما خواهد گرفت.

هنگامی که شما کدی را کپی می‌کنید، به طور کامل از فرآیند درک و شناخت آن جدا می‌شوید.

سعی کنید کدی را که می‌نویسید تا جای ممکن تجزیه و تحلیل کنید. با کپی کردن آن شما روی کد فکر نخواهید کرد. حتی اگر کد کپی شده همان طور که در ذهن شماست کار می‌کند، شما چیزی از کپی کردن آن یاد نگرفته اید. هرگاه شما کدی را تایپ می‌کنید، با آن آشناتر و راحت‌تر خواهید شد.

نام‌های معقول

در علم کامپیوتر تنها دو موضوع دشوار وجود دارد: باطل سازی کش و نام گذاری

سعی کنید برای متغیرها از نام‌هایی استفاده کنید که توضیح دهنده خود باشند.

همیشه از کلمات کامل استفاده کنید و سعی کنید تا جای که می‌شود به طرف اختصارات نروید. افراد مختلف برداشت‌های متفاوتی از اختصارهای شما خواهند داشت. بنابراین درک کد نوشته توسط شما را دشوار خواهد کرد. برای مثال به کلمه intlSize توجه کنید. هم InternationalSizeاز آن برداشت می‌شود و هم internalSize. به دلیل نام گذاری نامناسب از نام ایجاد شده هیچ سرنخی نمی‌توان برداشت کرد.

هنگامی که قسمت‌های مختلف کد را به یکدیگر ارتباط می‌دهید، از نام یکسان استفاده کنید.  یکسان سازی کد، زمانی که در آینده قرار است روی کد بگذارید را بسیار کاهش خواهد داد.

از نام‌های کلی مانند data یا process خودداری کنید. آنان هر معنی می‌توانند بدهند و اطلاعات مناسبی را در اختیار دیگر افراد قرار نخواهند داد.

ثابت قدمی و یکسان سازی در استفاده از فاصله‌ها

فاصله‌های (indentation) مناسب، تشخیص باگ‌های احتمالی را بسیار ساده‌تر خواهد کرد. یک توسعه دهنده حرفه‌ای بدون هیچ فکری این کار را انجام خواهد داد. و معمولا نیز درمورد آن صحبتی نمی‌کنند چرا که برای آنان بسیار واضح است.

در مثال پایین ما فاصله‌ها را با استفاده از تب (Tab) انجام داده‌ایم، با این حال اسپیس (Space) نیز قابل قبول است. نکته در این است که یکی را انتخاب کنید و به طور مداوم از آن استفاده نمایید. هیچگاه این دو را با یکدیگر ترکیب نکنید.

فاصله گذاری مناسب به چه شکلی است؟ هرگاه شما یک تگ HTML را درون تگ دیگری قرار می‌دهید. خط جدیدی را اضافه کرده و با استفاده از تَب آن را در فاصله مناسب قرار دهید. هنگامی که تگ را می‌بندید، دوباره خط جدیدی اضافه کرده و تب اضافه شده را حذف کنید.

فاصله گذاری در کدنویسی

در اینجا تگ داخلی img است. می‌بینید که چطور از یک تب برای فاصله گذاری استفاده شده است؟ همچنین به لبه تگ div توجه کنید که در ابتدا و انتها با همدیگر هماهنگ است.

هنگامی که شما صدها و هزاران تگ در صفحه خود دارید، این نکته اهمیت خود را نشان خواهد داد و در نتیجه آن بررسی کد بسیار آسان خواهد شد.

بگذارید در عمل نشان دهیم که چگونه فاصله گذاری می‌تواند به شما در شناسایی مشکلات کمک کند.

استفاده از فاصله‌ها

می‌بینید که در مثال بالا div در خط ۱۴ با div خط اول هماهنگ نیست؟ این مشکل سرنخی را به شما می‌دهد که چیزی در این میان گم شده است. در این کد ما تگ بستن ul را فراموش کرده‌ایم. هنگامی که آن را اضافه کنیم div به زیبایی در جایگاه خود قرار خواهد گرفت.

استفاده از فاصله‌ها

توجه کردن به هایلایت سینتاکس (Syntax)

یک ویرایش کننده متن پیشرفته، مثل Sublime یا Visual Studio Code کد شما را هایلایت خواهد کرد.

هایلایت کردن سینتاکس

می‌بینید که چطور هر ویژگی، نام و تگ رنگ مخصوص به خود را گرفته است؟ و تگ‌های یکسان رنگ شیبه به همی را دارند؟

حالا به کد زیر توجه کنید:

فواید هایلایت

می‌بینید که چطور رنگ‌ها ناگهان تغییر کردند؟ رنگ نارنجی که در اینجا برای مشخص کردن مقدار ویژگی ها به کار می‌رفته در چند خط بعد نیز تکرار شده است. سرنخی از این واضح‌تر که مشکلی در کد شما وجود دارد؟ در اینجا این مشکل به دلیل نبستن مقدار href به وسیله ایجاد شده است. پیدا کردن خطاهایی مانند بالا در صورت عدم وجود هایلایت کننده بسیار دشوار می‌باشد.

گاهی توسعه دهنده‌ها روزها زمان را برای پیدا کردن خطاهای کد می‌گذارند. در حالی که اگر در ابتدا به موضوعاتی بسیار پایه توجه کرده باشند، زمان با ارزش آنان هدر نخواهد رفت.

همه جزئیاتی که در ابتدا کم اهمیت به نظر می‌رسند، با تمرین، پایه‌ای قوی را ایجاد خواهند کرد. به این جزئیات توجه داشته باشید و موفقیت نیز به شما توجه خواهد کرد.

واکنش شما به این پست چیست؟

0
1
0
0
0
0
قبلاً نسبت به این پست واکنش نشان داده‌اید.

واکنش‌ها

1

کاربرانی که این پست را لایک کنند، در اینجا نمایش داده می‌شوند

One comment on “چطور مانند یک حرفه‌ای کدنویسی کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *