مجنتو یا اُپن کارت: مسئله این است!

لطفاورودیاثبت‌نام کنید برای پسندیدن پست‌ها.
مقاله
اپن کارت و مجنتو

قطعا همه ما می‌دانیم که انتخاب یک پتلفرم Ecommerce کار ساده‌ای نیست. هر سیستم مدیریت محتوایی نقاط قوت و ضعف خود را دارد، بنابر این انتخاب گزینه مناسب می‌تواند گیج کننده باشد. ما در این مقاله دو سیستم مدیریت محتوا فروشگاه های اینترنتی، یعنی اُپن کارت (Opencart) و مجنتو (Magento) را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. لازم به ذکر است که پرستاشاپ نیز یکی از گزینه‌های بسیار مناسب می‌باشد که در مقاله بررسی سیستم مدیریت محتوا پرستاشاپ به آن پرداختیم.

اینفوگرافیک مقایسه مجنتو و اپن کارت

اکنون به بررسی جزئیات می‌پردازیم.

هر دو پلتفرم در بسیاری از موارد شبیه به هم هستند. برای مثال، مجنتو و اُپن کارت هر دو متن باز بوده و دانلود آن‌ها رایگان است. هر دو روی زبان PHP نوشته شده اند و از زبان‌های مختلفی پشتیبانی می‌کنند. جامعه پشت هر دو CMS نیز نسبتا بزرگ می‌باشد. همچنین هر دو می‌توانند فروشگاه‌هایی در ابعاد بسیار بزرگ را پشتیبانی کنند.

با این حال، اگر همه چیز این دو یکسان بود، نیازی به این مقایسه نبود.

ویژگی‌ها

مجنتو و اپن کارت، هر دو با هدف تعداد کاربر و محصول بالا طراحی شده‌اند. بنابراین در حالی که هر دو هم برای فروشگاه‌های کوچک و هم فروشگاه‌های بزرگ مناسب هستند، لازم است بدانید که کدام یک امکانات بهتری را برای شما فراهم خواهند کرد.

متوجه باشید با این که اپن کارت یک پلتفرم بسیار قوی است، از نظر ویژگی‌ها هنوز از مجنتو فاصله بسیاری دارد. مجنتو برای فروشگاه‌هایی با ابعاد عظیم ساخته شده و اگر فکر می‌کنید که در آینده رشد زیادی را خواهید داشت، مجنتو باید انتخاب شما باشد چرا که ساختار آن برای تجارت‌های بزرگتر ساخته شده است.

مدیریت دارایی

از آن جایی که وبسایت‌های فروش دارای تعداد بسیار زیادی محصول و صفحات مختلف هستند، نیاز به مدیریت محتوا بسیار به چشم می‌آید.

در این جا هر دو پلتفرم بسیار موفق عمل می‌کنند اگرچه مجنتو به دلیل زیادتر بودن پلاگین‌ها و ویژگی‌های مختلف ممکن است برتری کوچکی داشته باشد. با این حال در هر دو CMS، شما مشکلی با این موضوع نخواهید داشت.

افزونه و پلاگین

افزونه‌ها به شما قابلیت اضافه کردن ویژگی‌هایی را می‌دهند که به صورت پیش فرض در پلتفرم ساخته نشده است. آنان بخشی حیاتی از فروشگاه شما هستند و توجه به آنان بسیار اهمیت دارد. مجنتو تعداد افزونه بسیار بیشتری دارد و معمولا می‌توان ویژگی مد نظر خود را در آنان پیدا کرد. اُپن کارت نیز تعداد افزونه زیادی دارد با این حال نسبت به مجنتو، تعداد آنان کمتر است.

منابع SEO

هر دو سیستم مدیریت محتوا تنظیمات زیادی برای SEO دارند و از آن جایی که بهینه کردن برای موتورهای جستجو در این روزها اهمیت بسیاری دارد، خارج از این موضوع نیز از آنان انتظار نمی‌رود.

اگرچه اپن کارت پلتفرمی است که به SEO توجه خوبی نشان داده است، اما محدودیت‌هایی دارد و ممکن است کاربر را برای انجام بعضی تغییرات SEO محدود کند.

مجنتو انعطاف پذیری بیشتری در مورد SEO داشته و اجازه بهینه کردن عنوان‌ها، URLها و حتی اتصال وبلاگ وردپرس شما را به فروشگاه خواهد داد. در این مورد می‌توان گفت که Magento نسبت به Opencart برتری دارد.

راحتی استفاده

در این مورد مجنتو شانس زیادی برای برنده شدن ندارد چرا که به حد زیادی به منابع سرور وابسته است و به دلیل ویژگی‌های زیادی که دارد کار با آن می‌تواند کمی گیج کننده بوده و قطعا برای افرادی که تجربه ندارند گزینه مناسبی نیست.

در تضاد با مجنتو، اپن کارت رابط کاربری دوستانه‌تری داشته و نصب آن نیز ساده‌تر است. نصب مجنتو خود می‌تواند یک چالش باشد و اگر شما یک توسعه دهنده با تجربه نباشید، ممکن است مجبور به استخدام شخصی تنها برای انجام این مورد شوید.

امنیت

امنیت این روزها از بحث‌های بسیار داغ و یکی از پارامتر‌های بسیار مهم است و موضوعی است که باید روی آن حساس باشید.

مجنتو معمولا به سرعت پچ‌های مختلفی را برای موارد امنیتی ارائه می‌دهد و به این موضوع توجه ویژه‌ای دارد.

اپن کارت نیز در زمینه امنیت عملکرد خوبی داشته و مشکل چشم گیری در این رابطه ندارد. با این حال اگر امنیت مهم ترین پارامتر شما است، مجنتو سرعت بالاتری در ارائه آپدیت نسبت به اپن کارت دارد.

قیمت

همان طور که گفته شد هر دو پلتفرم رایگان بوده و همه افراد می‌توانند به راحتی به آنان دسترسی داشته باشند.

دقت داشته باشید با این که هر دو پلتفرم رایگان هستند نیاز به هاست برای کارکرد خود دارند. مجنتو پلتفرمی است که منابع هاست را بسیار زیاد مصرف می‌کند بنابراین باید هزینه بسیار بیشتری روی هاست این سیستم مدیریت محتوا داشته باشید.

(توجه کنید که مجنتو نسخه‌های غیر رایگانی را نیز ارائه می‌دهد که البته بیشتر برای کارکردهای خاص مورد استفاده هستند).

محبوبیت و پشتیبانی

از نظر محبوبیت، مجنتو طرفدار بیشتری دارد.تقریبا میزان استفاده از مجنتو در فروشگاه‌ها سه برابر اپن کارت است.

محبوبیت بیشتر مجنتو به معنی بزرگ‌تر بودن جامعه پشتیبان آن نیز است. باید در نظر داشت که اپن کارت نیز جامعه قوی پشت خود دارد و محبوبیت آن نیز شاید از مجنتو کمتر باشد با این حال مقدار پایینی نیست.

نتیجه

هنگامی که در جستجوی پلتفرم برای تجارت الکترونیک خود هستید باید خواسته‌های خود را بدانید و درک قوی از تجارت خود داشته باشید. اگر تجربه زیادی ندارید، اپن کارت گزینه مناسبی است ولی اگر چندین فروشگاه مختلف را با قابلیت‌های SEO خاص می‌خواهید و هزینه مشکلی برای شما نیست، مجنتو انتخاب مناسب تری است.

واکنش شما به این پست چیست؟

0
0
0
0
0
0
قبلاً نسبت به این پست واکنش نشان داده‌اید.

واکنش‌ها

کاربرانی که این پست را لایک کنند، در اینجا نمایش داده می‌شوند

One comment on “مجنتو یا اُپن کارت: مسئله این است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *