شبکه‌های اجتماعی در برابر کتاب

لطفاورودیاثبت‌نام کنید برای پسندیدن پست‌ها.
مقاله
شبکه‌های اجتماعی در برابر کتاب

وارن بافت (یکی از ثروتمند ترین اشخاص جهان و مدیر اجرایی شرکت برکشایر هاتاوی) در جواب سوال: راز موفقیت شما چیست، جواب زیر را داده است:

هر روز زندگی خود را تا جای ممکن کتاب خواندم. روزی ۵۰۰ صفحه از کتاب‌های مختلف. دانش به این شکل کار می‌کند. به شکل سود روی هم انباشته می‌شود. همه شما می‌توانید این کار را انجام دهید اما من تضمین می‌کنم که خیلی از شما اراده این کار را را ندارید…

هنگامی که من دو سال پیش با این نقل قول برخورد کردم، چیزی در زندگی من اشتباه بود.

سه سال پیش بود. من شغل رویایی خود را پیدا کرده بودم. بعضی روزها، من در محل کار خودم، در شغل رویایی خودم، می‌نشستم و با خود فکر می‌کردم. من ۴۰ سالگی را رد کردم ولی هنوز در اینجا قرار دارم؟ من نمی‌خواهم که به این شکل بمیرم…

چیزی اشتباه بود. من نسخه موفقیت را دنبال کرده بودم. نمره‌های خوب. رهبری. پیشنهاد شده از طرف بهترین‌ها. شاگرد اول دانشگاه. شغل رویایی. من یک برنده بودم. من مسابقه را برنده شده بودم. و اکنون در سرزمین رویاها نشسته بودم. با این حال چیزی اشتباه بود. بسیار بسیار اشتباه.

هر روز از روی میز کار رویایی خود، به چشم‌ها نگاه می‌کردم. چشم‌هایی خالی از همه چیز.

جوابی وجود نداشت.

دو سال پیش بود که نقل قول وارن بافت را پیدا کردم. تصمیم گرفتم بخوانم. آن قدر به این خواندن ادامه دهم تا بالاخره بتوانم به جواب برسم.

من نتوانستم که ۵۰۰ صفحه کتاب را در روز بخوانم با این حال در دو سال گذشته، بیش از ۴۰۰ کتاب را پشت هم خوانده‌ام. تصمیم به کتاب خواندن یکی از بزرگ‌ترین تصمیم‌های زندگی من بوده است.

کتاب‌ها به من شجاعت سفر کردن را دادند. به من قدرت خروج از شغلم را دادند. قهرمان‌هایی را برای زندگی من ایجاد کردند و به زندگی من معنا بخشیدند.

شاید خواندن ۲۰۰ کتاب در سال کاری شگفت انگیز به نظر برسد با این حال، در واقعیت این طور نیست. هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد.

تنها چیزی که نیاز است، کمی محاسبات و ابزار مناسب است.

۱. قبل از شروع کردن جا نزنید

هنگامی که شخصی جمله ۵۰۰ صفحه در روز را می‌شنود با خود می‌گوید، امکان ندارد. غیر ممکن است.

آن شخص به جای این که عمیقا به این موضوع فکر کند. دلایلی را برای توجیه طرز تفکر خود خواهد آورد. بعضی از این دلیل عبارتند از: “من آدم بسیار پر مشغله‌ای هستم”، “من به اندازه کافی باهوش نیستم” یا “من با کتاب‌ها رابطه خوبی ندارم”.

اما اگر ما کمی عمیق تر شویم چه؟ برای مثال خواندن ۲۰۰ کتاب در سال واقعا به چه چیزی نیاز دارد؟ دو سال پیش خود من این محاسبه را انجام دادم و متوجه شدم که: خواندن ۲۰۰ کتاب در سال ابدا کار دشواری نیست.

دقیقا همان طور است که وارن بافت گفته است. “همه می‌توانند این کار را انجام دهند اما اکثر انسان‌ها تصمیم به انجام ندادن آن می‌گیرند.

۲. انجام محاسبه ساده

چه مدت زمان برای خواندن ۲۰۰ کتاب در سال نیاز است؟

ابتدا ما به دو داده آماری نگاه می‌کنیم:

 • یک شخص به طور میانگین در هر دقیقه ۲۰۰-۴۰۰ کلمه را می‌خواند (از آن‌جایی که شما در حال مطالعه این مطلب هستید و این روزها دیگر کسی مطالب طولانی را نمی‌خواند، من فرض بر این می‌گیرم که شما جز دسته ۴۰۰ کلمه‌ای هستید).
 • کتاب‌های غیر تخیلی معمولی تقریبا ۵۰۰۰۰ هزار کلمه هستند.

اکنون تنها کاری که ما باید انجام دهیم انجام کمی محاسبات ساده است:

۲۰۰ کتاب * ۵۰۰۰۰ کلمه = ۱۰ میلیون کلمه

۱۰ میلیون کلمه تقسیم بر ۴۰۰ کلمه بر دقیقه (سرعت شما در خواندن) = ۲۵ هزار دقیقه

۲۵ هزار دقیقه تقسیم بر ۶۰ (تعداد دقیقه‌های هر ساعت) = ۴۱۷ ساعت

دیدید؟ برای خواندن ۲۰۰ کتاب شما تنها به ۴۱۷ ساعت در سال نیاز دارید.

اگر شما هم مثل من باشید با دید ۴۱۷ ساعت از تصمیم خودتان برای کتاب خواندن پشیمان شده‌اید و در حال نفرین کردن هستید. اکثر مردم تنها ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند. چطور ۴۱۷ ساعت را برای خواندن بگذاریم؟

نگذارید که ذهنتان شما را فریب دهید. بگذارید ببینیم که ۴۱۷ ساعت به راستی چه معنی می‌دهد؟

۳. پیدا کردن زمان

۴۱۷ ساعت! قطعا عدد بزرگی به نظر می‌آید. بیایید از جنبه‌های دیگری به موضوع نگاه کنیم.

به طور متوسط یک شخص آمریکایی مقدار زمان‌های زیر را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذراند. (در سال)

۶۰۸ ساعت روی شبکه‌های اجتماعی

۱۶۸۲ ساعت روی تلویزیون (سریال یا فیلم‌های مختلف)

نکته: لازم به ذکره که یک شخص ایرانی مدت زمان بسیار بیشتری را روی موارد بالا صرف می‌کند.

عدد درشتی شد. درست است؟ ۲۲۵۰ ساعت که میشه گفت روی آشغال تلف شد. اگر این ساعات روی کتاب خواندن صرف می‌شد شما می‌توانستید بیش از ۱۰۰۰ کتاب در سال بخوانید!

بگذارید حقیقتی را که پشت خواندن زیاد کتاب نهفته است را برایتان بگویم: این کار اصلا سخت نیست. همه ما زمان مورد نیاز برای کتاب خواندن را در اختیار داریم. قسمت ترسناک این است – قسمتی که همه ما به آن بی توجهی می‌کنیم – که ما به کارهای بیهوده معتاد شده‌ام، ضعیف هستیم و تمرکز کافی نداریم تا کاری را انجام دهیم که خودمان نیز می‌دانیم درست است…

تنها چیزی که برای خواندن بیشتر مورد نیاز است، این است که وقت خالی خود را که صرف سریال‌های بیهوده، توییت های مختلف، عکس‌های اینستاگرام می‌کنیم را به زمان مفیدی و به کتاب خواندن اختصاص دهیم.

تئوری این مومضوع ساده است با این حال عملی کردن آن بحث دیگری است.

۴. اجرا کردن

همه ما می دانیم که خواندن اهمیت دارد. همه می‌دانیم که باید این کار را بیشتر انجام دهیم. اما انجام نمی‌دهیم. به همین سادگی. دلیل اصلی این اتفاق شکست خوردن در اجرایی کردن است.

در اینجا بعضی از تکنیک‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند را معرفی می‌کنم:

 استفاده از طراحی محیط

اگر شما در حال ترک اعتیاد کوکائین بودید! آیا آن را در کنار خود و در خانه نگه می‌داشتید؟ البته که نه. شبکه‌های اجتماعی و سریال‌ها نیز به شکل اعتیاد آوری طراحی شده‌اند. دوری و ترک کردن آنان می‌تواند به سختی ترک کردن مواد مخدر باشد.

یکی از نکات بسیار مهم توجه به محیط است.

اگر می‌خواهید بخوانید اطمینان یابید که ۱) همه مواردی که باعث از بین رفتن تمرکز شما می‌شوند را از محیط خارج کنید. ۲) سعی کنید دسترسی ساده‌ای به کتاب‌ها داشته باشید.

برای مثال خود من بسیار سفر می‌کنم و سعی می‌کنم کتاب‌های مختلفی را همراه داشته باشم تا بتوانم در مکان‌های مختلف از وقت خود نهایت استفاده را ببرم. اگر می‌توانستید صفحه موبایل من را ببینید متوجه می‌شدید که سعی کرده‌ام تا جای ممکن از مواردی که بی دلیل باعث از بین رفتن تمرکز من می‌شوند دوری کنم.

عادت ها

به یاد داشته باشید، نیروی اراده برای تغییر سبک زندگی کافی نیست. این نیرو همیشه زمانی که بیشتر از همه به آن احتیاج دارید شما را شرمنده خواهد کرد. به جای تکیه بر روی قدرت ذهن خود، سعی کنید عادت‌هایی مختلفی را بسازید- این‌ها مواردی هستند که مقاومت شما را در دوران سخت نگه خواهند داشت.

توانایی ایجاد عادت‌ها برای خود من سال‌ها زمان برد. با این حال در نهایت به توانستم آن‌ها را شکل دهم

خواندن کتاب‌های مختلف

هنگامی که بحث خواندن به میان می‌آید. سعی کنید تنها روی یک موضوع خاص متمرکز نشوید و به همه جنبه‌ها توجه کنید.

اگر هدف شما خواندن بیشتر است لازم نیست حتما از کتاب کاغذی استفاده کنید. می‌توانید به کتاب‌های صوتی گوش دهید، از گوشی همراه خود استفاده کنید یا کتابخوانی را همراه خود داشته باشید. به این شکل زمان شما در هر جایی که هستید: اتوبوس، تاکسی، دستشویی و … به شکل خوبی خرج خواهد شد.

سعی کنید برای خواندن فرصت طلب باشید. اگر فرصتی را می‌بینید از آن استفاده کنید و اگر فرصتی وجود ندارد آن را ایجاد کنید.

اگر در زندگی خود به دنبال جواب هستید. قطعا شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون راه حل آن نیستند. سعی کنید به کتاب‌ها نیز شانسی بدهید و اطمینان داشته باشید که بسیار بیشتر از چیزی که فکر می‌کردید در آن‌ها خواهید یافت.

این مقاله اصالتا توسط چارلز چو نوشته شده و در qz منتشر شده است.

واکنش شما به این پست چیست؟

0
0
0
0
0
0
قبلاً نسبت به این پست واکنش نشان داده‌اید.

واکنش‌ها

کاربرانی که این پست را لایک کردند

6 comments on “شبکه‌های اجتماعی در برابر کتاب

 1. عدد درشتی شد. درست است؟ ۲۲۵۰ ساعت که میشه گفت روی آشغال تلف شد. اگر این ساعات روی کتاب خواندن صرف می‌شد شما می‌توانستید بیش از ۱۰۰۰ کتاب در سال بخوانید!

  من با هزینه دو هزار تومن سریال میبینم و مجبورم برای کتاب کمدی الهی ۳۶۰ هزار تومن بپردازم
  قیمت و اینا بهونه نیست هرکس بتونه توی سال ۲ تا کتاب بخونه کافیه ولی متاسفانه همینم نمی خونن
  بعد از اینا تعداد کتاب به هیچ عنوان مهم نیست صد تا کتاب بخونی و چیزی نفهمی به درد نمی خوره
  ممکنه یه صفحه کتاب بیشتر از یک دقیقه طول بکشه خوندش چون باید روی جمله هاش فکر کنی

 2. خیلی ممنون به خاطر وبلاگ ارزشمندتون. از مطالب زیباتون خیلی استفاده کردم

 3. راس میگه خیلی میتونه کمک کنه برای جواب به سوالات ذهن ، از همین طریق خیلی از مسائل کوچیک ما حل خواهد شد و دیگه وقتمون برای چیزهای بیهوده خرج نخواهد شد
  مرسی بابت درج این مطلب زیبا ❤????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *