تغییر و تحول وب

لطفاورودیاثبت‌نام کنید برای پسندیدن پست‌ها.
مقاله
تغییر و تحول وب

در دنیای امروز، ما شاهد پیشرفت در زمینه‌های مختلفی هستیم و دنیای وب نیز از این موضوع مستثنی نیست. طراحی وب با سرعت زیادی در حال تغییر است. برای درک این موضوع، باید تکامل طراحی وب را بررسی کنید. از اولین سایت‌ها تا سایت‌های امروزی.

می‌توان گفت تاکنون سه ایستگاه در طراحی وب ایجاد شده است. در تصویر زیر،  ایستگاه‌های مرتبط و سال‌های مرتبط با آن نمایش داده شده است.

تغییر و تحول وب

اولین سایت‌ها

اولین سایت‌ها با محوریت متن بودند و می‌توان گفت طراحی در آنان وجود نداشت.

حرکت به سمت اولین وبسایت‌های دارای طراحی

با گذشت زمان، اجزا گرافیکی روی وبسایت‌ها ایجاد شدند که جذابیت آنان را تا حدی افزایش دادند. صفحه‌های وب دارای جدول (Table) شدند. جدول‌ها انعطاف پذیری خوبی ایجاد می‌کردند با این حال با گوشی‌های همراه رابطه خوبی نداشتند و البته در آن زمان به چنین ویژگی نیاز نبود.

اکثر افراد سیستم مدیریت محتوای خودشان (CMS) را ایجاد می‌کردند و طراحی وب هزینه زیادی را در کنار خود داشت.

با تکامل طراحی وب و وارد شدن گوشی‌های پیشرفته‌تر نیاز به تغییرات جدید حس می‌شد.

نسل بعدی وبسایت‌ها

در نسل بعد صفحات وب به گریدها (Grid) مجهز شدند و طراحان وب می‌توانستند با پیکیربندی‌های پیشرفته‌تری کار کنند.

بوت استرپ (Bootstrap) سرعت توسعه وب را تا حد زیادی افزایش داد. این فریم ورک پروسه توسعه را ساده و راحت‌تر کرد و از همان ابتدا موبایل‌ها را به وسیله گریدها پشتیبانی می‌کرد.

سایت های واکنش گرا

وردپرس، جوملا و دروپال به محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا تبدیل شده و در اکثر موارد جایگزین سیستم‌های دست‌نویسی که گران قیمت و ناکامل بودند شدند. به لطف آنان دیگر هر کسی می‌توانست یک وبلاگ یا سایت داشته باشد.

این سیستم‌های مدیریت محتوا از قالب‌ها پشتیبانی می‌کردند که امکان تغییر در طراحی با سرعت زیاد بدون تغییر محتوا را ایجاد می‌کرد. امکان خرید قالب یا ساخت آنان نیز وجود داشت.

شروع مرگ طراحی وب؟

به نظر می‌رسید که همه باید از شرایط فعلی رضایت داشته باشند، طراحان وب، توسعه دهنده‌های وب و کاربران. با این حال مشکل جدیدی دیده می‌شد. طراحان وب در حال پرسیدن یک سوال بودند: “آیا طراحی وب در حال مرگ است؟” با کمی جستجو می‌توانید ببینید که این سوال در پلتفرم‌هایی مانند مدیوم (Medium)، کوئرا (Quera)  و ردیت (Reddit) در حال پرسیده شدن است.

در تصویر زیر می‌توانید نتایج جستجو برای این سوال را ببینید:

مرگ طراحی وب

چرا این سوال در حال مطرح شدن بود؟ بوت استرپ در سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ اوج محبوبیت خود را داشت. به چارت زیر توجه کنید.

محبوبیت بوت استرپ

به نظر می‌رسد که این مشکل ریشه در بوت استرپ و دیگر موارد مشابه داشت. طراحی‌هایی که به وسیله این موارد انجام می‌شد به قدری شبیه یکدیگر بودند که انگار از یک قالب یکسان ساخته شده‌اند. بسیاری از سازنده‌های وبسایت آماده (Website builders) شرایط را بدتر کردند چرا که از بوت استرپ، فاندیشن (Foundation) و موارد مشابه در هسته مرکزی خود استفاده کردند.

در سال ۲۰۱۵، بن هانت (Ben Hunt) کتابی را با عنوان “طراحی وب در حال مرگ” منتشر کرد. ایده اصلی کتاب این بود که محبوبیت قالب‌های ۳۰-۷۰ دلاری تقاضا برای طراحی وب را تقریبا کشته است. طراحی وب اختصاصی هزینه بسیار بیشتری دارد چرا که نیازمند زمان، دانش و توانایی است.

آیا هنوز این مشکل وجود دارد؟ بله، پس از ۴ سال این مشکل هنوز حل نشده است.

با این حال طراحان وب شروع به پیدا کردن راه حل کرده‌اند. آنان نمی‌توانستند که کنار بایستند و ببینند که طراحی در یک چرخه بسته گرفتار شده است. بنابر این تصمیم گرفتند نگاهی متفاوت داشته باشند.

طراحی در چاپ

ابزارهای طراحی در چاپ امکان قرار دادن اجزا در صفحه را به شکل خلاقانه در اختیار طراح قرار می‌دهند. طراحان مجبور نیستند خلاقیت خود را محدود کنند. اگر این امکان در نسل بعدی طراحی وب وجود داشت، چرخه شکسته می‌شد؟

تولد نسل جدید سایت‌ها

از اوایل ۲۰۱۶ ما متوجه ظهور ایده‌های جدید طراحی در سایت‌هایی مانند پینترست (Pinterest)، بهانس (Behance) و دریبل (Dribble) شدیم. این طراحی‌ها دارای ویژگی‌هایی مانند:

  • آزادی در قرار گیری اجزا
  • تداخل اجزا با یکدیگر
  • از بین رفتن محدودیت‌های گریدهای امثال بوت استرپ

در تابستان ۲۰۱۶، سایت ۸۳oranges مقاله‌ای با عنوان “گرایش‌های طراحی وب” منتشر کرد. نویسنده موارد زیر را در طراحی جدید مشخص کرده بود:

  • متن روی عکس
  • عکس‌هایی که روی همدیگر قرار گرفته و تداخل دارند
  • متن‌ها عمودی و پیکربرندی‌های متفاوت
  • گرید‌هایی نامساوی در گالری عکس‌ها
  • تیترهایی با شکل متفاوت

آزادی در موقعیت اجزا + خلاقیت = طراحی وب مدرن

که در طراحی های جدید سایت ها ما با همه این موارد برخورد داشته‌ایم و این نشان از تولد نسل جدید وبسایت‌ها دارد.

در همه مواردی که اشاره شد یک چیز مشخص است. هیچ کس نمی‌تواند جلوی پیشرفت را بگیرد. و قطعا طراحان و توسعه دهندگان با چالش‌های جدیدی روبرو خواهند شد و در آینده‌ای نزدیک ما تغییرات بسیار گسترده‌تری را در سطح وب مشاهده خواهیم کرد.

**این مقاله از سایت Nicepage الهام گرفته شده است.

واکنش شما به این پست چیست؟

0
0
0
0
0
0
قبلاً نسبت به این پست واکنش نشان داده‌اید.

واکنش‌ها

کاربرانی که این پست را لایک کنند، در اینجا نمایش داده می‌شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *